B Szkoła Podstawowa w Łęczu im Morskiego Oddziału Straży Granicznej - W teatrze

Rok szkolny 2011/2012

15 czerwca 2012 10:46 | Rok szkolny 2011/2012

W teatrze

     14 czerwca byliśmy w teatrze na spektaklu  „Czarnoksiężnik z krainy Oz” .Jest to opowieści o wyprawie  Dorotki i jej przyjaciół do Szmaragdowego Grodu. Porwana przez huragan Dorotka, pozbawiony rozumu Strach na Wróble, tchórzliwy Lew oraz blaszany Drwal bez serca wędrują do Szmaragdowego Grodu, żeby prosić Czarnoksiężnika o spełnienie swoich największych  marzeń.Adaptacja powieści autorstwa L. Franka Bauma  przeniesiona na scenę Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zachwyciła nas zarówno kunsztem gry aktorskiej, jak i dbałością o szczegóły inscenizacji. 

Przy okazji warto przypomnieć kilka zasad savoir-vivre*

Najważniejszym wyznacznikiem etykiety oraz norm dobrego zachowania w teatrze, jest strój. Ubiór musi być elegancki, dopasowany do sposobu ubierania się danej społeczności. Nie można pójść do teatru w ubraniu roboczym, albo porwanym.W niektórych teatrach, albo w sytuacjach, kiedy wybieramy się na uroczystość, premierę, obowiązuje strój wizytowy. Wtedy Panowie będą musieli założyć garnitury wieczorowe. Bardzo ważne jest też, aby strój nie wyróżniał się w gronie innych osób, które przebywają w teatrze.

Nie możemy też szokować przesadnym i obfitym doborem dodatków do stroju. Do teatru można pójść w dość skromnym ubraniu. Okrycia wierzchnie – kurtki, płaszcze, futra zawsze pozostają w szatni teatralnej.

Elegancki strój wizytowy obowiązuje na przykład w czasie premiery przedstawienia. Panowie w takiej sytuacji powinni założyć garnitur, a Panie elegancką spódnicę i bluzkę, albo sukienkę.

Bardzo ważne jest też zachowanie w czasie przedstawienia i przerw. Nie wolno jeść na sali teatralnej, nie wolno też rozpychać się łokciami. Tylko ciche rozmowy dozwolone są w czasie przerw w teatrze.

Do teatru trzeba przyjść odpowiednio wcześniej, aby zająć swoje miejsce i nie przeszkadzać innym, zebranym osobom, a także aktorom na scenie. Jeśli ktoś spóźni się do teatru, powinien zająć najbliższe, wolne miejsce.

Bardzo ważny jest sposób zachowywania się przed rozpoczęciem sztuki w teatrze, a także już w czasie trwania sztuki. Jeśli idziemy do teatru, powinniśmy wcześniej zapoznać się z wiedzą, która dotyczy tej sztuki, a także autora sztuki. Ta wiedza będzie dla nas pożyteczna i pozwoli uniknąć niewłaściwych, niepotrzebnych i źle odbieranych pytań przez towarzystwo.

Do teatru trzeba przyjść odpowiednio wcześniej. Można wtedy spokojnie kupić bilety na sztukę i swobodnie zająć wygodne miejsce siedzące, a także odpowiednio przygotować się do spektaklu. Jeśli zdarzy się, że spóźnimy się, nie przepychajmy się na siłę do swoich miejsc, ale zajmijmy spokojnie pierwsze, wolne miejsca z brzegu. W teatralnym bufecie można kupić program teatralny, a także napoje do picia.

Nie należy kupować słodyczy i ciastek, których nie można spożywać w czasie przedstawienia. Panowie powinni pozwalać przejść Paniom przodem. Inaczej jest tylko w przypadku, kiedy istnieje konieczność torowania sobie drogi do miejsc siedzących, wtedy Pan może przejść zwrócony twarzą do siedzących osób oraz kierować się jako pierwszy w stronę wyznaczonych miejsc. Trzeba też dokładnie sprawdzić numer miejsca, aby nie zająć miejsca innej osoby. Panie powinny siedzieć po prawej stronie Panów.

Jeśli wybieramy się do teatru, nie należy stosować dużej ilości perfum, albo dezodorantów. Najlepiej przyjść do teatru 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia, aby spokojnie kupić bilet, a także zająć swoje miejsce siedzące na sali. Jeśli ktoś spóźnił się powinien poczekać z wejściem na salę do pierwszej przerwy. W czasie przedstawienia nie można rozmawiać, ani komentować treści przedstawienia; nie można hałasować; szeleścić papierkami od cukierków, albo ciastek. Nie wolno też przeszkadzać innym osobom w czasie przedstawienia. Nie wolno śmiecić w teatrze.

Rozmowy ciche i kulturalne są możliwe tylko w przerwach. Dozwolone są oklaski w czasie przedstawienia, albo delikatny śmiech, który jest związany z treścią przedstawienia. Nie wolno zmieniać wcześniej zajętych miejsc, ani rozsiadać się tak, aby przeszkadzać osobom siedzącym obok. W czasie spektaklu nie można wstawać i zasłaniać sceny innym osobom siedzącym. Salę teatralną można opuścić dopiero wtedy, kiedy spektakl zakończył się i zostały zapalone światła. W teatrze należy przestrzegać takich samych zasad, jak w operze.

źródło: Internet 

Przeczytano: 499 razy. Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry