Rok szkolny 2010/2011

09 maja 2011 08:38 | Rok szkolny 2010/2011

BUKOWE TAJEMNICE i wielkie sprzątanie lasu.

Uczniowie naszej szkoły  wzięli  udział w wojewódzkim konkursie  „Od projektu do efektu”  ogłoszonym przez  Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu - Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej.  Z trzech proponowanych do realizacji obszarów tematycznych wybrany został: Ochrona  przyrody w środowisku lokalnym pod hasłem -„Dziedzictwo przyrodnicze mojej okolicy wartością nieprzemijającą”.

W bliskim  sąsiedztwie szkoły  rośnie unikatowe  drzewo buk zwisający - Fagus sylvatica 'Pendula'. Właśnie on stał się głównym obiektem działań  podjętych przez  dzieci. Bardzo dokładnie, przy pomocy dorosłych, uporządkowano teren wokół buka.

sprzatanie_buka.jpg

W ramach realizacji projektu  najmłodsi uczniowie w sposób aktywny poznawali walory przyrodnicze swojego środowiska, spotkali się  z   kompetentnymi ludźmi, których pasja i zaangażowanie w  sprawy  ochrony  zasobów przyrodniczych regionu  udzieliły się dzieciom, które  wykonały wiele prac na rzecz  środowiska.

Wszystkie działania podejmowane przez realizujących projekt uczniów  młodszych klas naszej szkoły spotykały się z życzliwym zainteresowaniem zarówno rodziców, jak i  uczniów klas starszych.W efekcie podjęto działanie, będące ukoronowaniem przedsięwzięcia,  polegające na całodziennym wyjściu całej szkoły w teren  w celu  uprzątnięcia części lasu  leśnictwa Górki.

pic00348.jpg

W piątek 6 maja  wszystkie klasy z wychowawcami udały się do oddalonego o kilka kilometrów od szkoły lasu.Wyjście na wiosenne sprzątanie lasu  zbiegło się z terminem ukończenia realizacji projektu,,Bukowe tajemnice". Trudno wyobrazić sobie bardziej sensowne zakończenie projektu edukacyjnego, niż  praktyczne zrealizowanie założonego w planie celu -ochrony dziedzictwa przyrodniczego  okolicy.

pic00349.jpg